
Publikované 01. 08. 2024
„Chýbalo nám však prostredie, v ktorom by sme všetky pomôcky a nástroje našli naraz a hlavne, aby sme sa k nim vedeli kedykoľvek vrátiť. S danou myšlienkou vznikol online systém, ktorý zahŕňa množstvo pomôcok a automatizovaných formulárov pre účtovníctvo, mzdy, dane a personalistiku.“
Je ťažké si predstaviť, že účtovníctvo tu bolo už od roku 4 500 p. n. l. V tom čase podmienila vznik účtovníctva potreba obchodníkov zaznamenávať svoje tržby, zisky, pôžičky a pod. Pochopiteľne, účtovníctvo nemalo žiadne záväzné postupy, ani nástroje. Postupom času sa na takéto „účtovníctvo“ využívali rôzne pomôcky, od jednoduchých zárezov do pňa, cez uzly a hlinené tabuľky. Časom sa účtovníctvo vyvíjalo, prispôsobovalo sa dobe, inováciám a potrebám spoločenstva až do súčasnosti.
V dnešnej dobe sa už bez počítača, internetu a účtovného softvéru nepohneme. Nenechajme sa však pomýliť... s vývojom účtovníctva rastie aj náročnosť požiadaviek na jeho vedenie, kontrolu, archiváciu. Chvalabohu máme už množstvo pomôcok a nástrojov, ktoré nám vedia prácu uľahčiť.
Nástroje dopĺňajúce účtovné programy
Asi najbežnejším a dovolíme si tvrdiť, že aj najčastejšie používaným nástrojom účtovníkov je excel. V exceli si vieme pripraviť rôzne tabuľky s automatickými výpočtami, napríklad na úroky z pôžičiek. Rovnako je dostupných k zakúpeniu aj veľa pomôcok v súbore excel, ktoré obsahujú zabudované výpočty. Vieme nájsť rôzne excelovské pomôcky na vedenie daňovej evidencie, na výpočet a evidenciu finančného príspevku na stravu zamestnancov, evidenciu dochádzky alebo na sledovanie obratu pre DPH a mnoho ďalších.
Nemôžeme vynechať ani Word, ktorý slúži najmä mzdovým účtovníčkam. Vzhľadom na zvýšenú byrokraciu v oblasti mzdového účtovníctva, je word asi najbežnejším nástrojom, po ktorom mzdová účtovníčka siahne.
Online priestor ponúka množstvo ďalších pomôcok v podobe kalkulačiek. Výbornou je mzdová kalkulačka, ktorá vie po zadaní základných vstupných údajov vypočítať čistú mzdu, jednotlivé zložky mzdy, celkovú cenu práce a podobne. Nezabudnime ani na kurzovú kalkulačku alebo kalkulačku cestovných náhrad. Pri cestovných náhradách je namieste spomenúť aj online pomôcku na vytváranie a evidenciu cestovných príkazov, vyúčtovaní pracovných ciest a správ z pracovných ciest.
Digitalizácia účtovníctva
Dnes veľmi skloňovanou témou je téma digitalizácie účtovníctva, na ktorú prechádza postupne čoraz viac podnikateľov. Tomu sa začalo prispôsobovať aj online prostredie a samozrejme vznikli užitočné pomôcky, ktorými ušetríte množstvo času. Niektoré vám automaticky extrahujú dáta z odfotených účtovných dokladov priamo do účtovného softvéru, niektoré vám zabezpečia digitálnu archiváciu alebo celú digitalizáciu zvládne jeden program.
Digitalizácia účtovníctva nie je povinná. Je na podnikateľovi, akou formou chce účtovníctvo viesť. Upozorňujeme však, že digitalizácia účtovníctva je dlhší a náročnejší postup ako sa zdá. Z vlastných skúseností vieme, že predstava je jednoduchá, ale prevedenie do praxe je už niečo komplikovanejšie.
Epercento – automatizované formuláre pre moderné účtovníctvo a online dochádzkový systém
V našej účtovnej kancelárii sme využívali uvedené pomôcky a nástroje na dennej báze. Chýbalo nám však prostredie, v ktorom by sme všetky pomôcky a nástroje našli naraz a hlavne, aby sme sa k nim vedeli kedykoľvek vrátiť. S danou myšlienkou vznikol online systém, ktorý zahŕňa množstvo pomôcok a automatizovaných formulárov pre účtovníctvo, mzdy, dane a personalistiku.
Výpočty v jednotlivých formulároch sú vždy automatizované a do určitej miery aj prepojené s účtovnými programami. Epercento nám vie ušetriť hodiny času a vieme sa spoľahnúť, že máme vždy všetko po ruke.
Budúcnosť účtovníctva?
Účtovníctvo urobilo počas svojej nemalej existenciu veľký pokrok, kým sa dostalo do dnešnej podoby. Predpokladáme, že za pomoci umelej inteligencie môžeme v blízkej budúcnosti očakávať rozvoj účtovníctva, ktorý bude doposiaľ najväčší a najrýchlejší. Už dnes sú známe myšlienky, ako umelú inteligenciu využiť v prospech účtovníctva – automatické účtovanie, automatické spracovanie miezd a kontrola bez zásahu človeka.

Dovolíme si však tvrdiť, že bez zásahu človeka to nebude možné. Nie sme presvedčení o tom, že by tu bola možnosť právneho ukotvenia zodpovednosti umelej inteligencie za vedenie a stav účtovníctva a miezd. Ale ako sa hovorí: „Nikdy nevieš.“
Čo si o tom myslíte vy?