
Publikované 20. 10. 2020
Ste účtovník? Prípadne je ním váš manžel/manželka, priateľ, či známy? Ak áno, tak si určite viete živo predstaviť ako vyzerá obdobie podávania daňových priznaní, zostavovania účtovnej závierky a potrebnej inventarizácie. V prípade, že sa radíte do druhej skupiny a účtovníkom nie ste a ani len netušíte, čo tieto pojmy znamenajú, opíšem vám toto obdobie celkom presne - nervozita, stres, neskoré príchody, zrušené plány, málo času.... proste „nestíhačky“. Už je aj vám jasné o akom období hovorím? ÁNO, to je to obdobie, kedy je lepšie sa účtovníčky/účtovníka nič nepýtať a nechať ho radšej vo „svojom svete“. Som si istá, že 90 % účtovníkov by mi dali za pravdu. A ako to viem vlastne ja? Práve z vlastných skúseností, z ktorých sa, ako sa hovorí, človek učí najlepšie.Ako konateľka účtovnej firmy a daňová poradkyňa som väčšinou vnímala termíny podávania daňových priznaní celkom stresujúco. Podať niekoľko desiatok daňových priznaní, zhotoviť niekoľko desiatok inventarizácií a účtovných závierok veru nebolo med lízať. A to ešte nehovorím o všetkom tom dohľadávaní možných chýb, kontrolovaní podkladov od zamestnancov, dodatočnom zháňaní dokladov od klientov a v neposlednom rade aj o úhľadnosti a jednotnosti konečných výstupov. V danom období je každá sekunda dobrá. Takto opakujúce sa situácie ma priviedli k otázke, či je nejaký spôsob ako si tieto povinnosti uľahčiť a ušetriť tak čas a nervy sebe, zamestnancom a v konečnom dôsledku aj rodine. Keď som tak vytvárala jeden inventúrny súpis majetku a záväzkov za druhým, vtedy ma to napadlo. Celá moja práca spočívala v podstate len v kopírovaní súpisov vo formáte excel a prepisovania súm podľa obratov účtov a následnej kontroly správnosti. V tomto momente som si povedala: „Načo?“.
Začala som uvažovať o systéme, v ktorom by som mala všetky súpisy na jednom mieste, čo by nám vo firme ušetrilo množstvo úložného priestoru v počítačoch. Súpis by mal prednastavenú formu, čím by som sa vyhla neustálej úprave šírky stĺpcov, riadkov a celkovej formy súpisu. Automatické výpočty by boli samozrejmosťou. Veď načo sa zbytočne trápiť so vzorcami a ich úpravou? Myšlienok a nápadov bolo nespočetne. Zostávalo ich už len zhmotniť.
O nejaký ten čas sa, v spolupráci s úžasným tímom programátorov a odborníkov z praxe, z nápadov a myšlienok stala perfektná vec – vzniklo epercento, ktorého prvými formulármi boli práve formuláre potrebné k inventarizácii. Odkedy epercento vzniklo, bez neho si už nevieme vo firme predstaviť fungovať. Kompletnú dokladovú inventarizáciu klienta máme hotovú za pár minút cez pár klikov. S epercentom si tak šetríme minimálne polovicu času ako predtým a ostáva nám tak čas na iné veci, prípadne máme viac času pre seba.
Nesmierne nás teší, že sa epercento neustále rozrastá o nové formuláre. To však ale neznamená, že na už vytvorených formulároch nepracujeme. Jednou z významných noviniek bol import dát z účtovných softvérov POHODA a OMEGA (pri týchto dvoch softvéroch nezostávame) vo formulári Inventúrny súpis majetku a záväzkov, ktorým sme pozdvihli formulár na nový level. Žiadne tipovanie údajov, žiadne preklepy pri písaní, žiadne chyby – súpis je vytvorený jednoducho a rýchlo.
Keď tak teraz spomínam na obdobie daňových priznaní spred obdobia epercenta, som veľmi vďačná, že sme dokázali nápady zrealizovať a uľahčiť tak prácu mnohým účtovníkom.
Ak si aj vy chcete uľahčiť potrebnú inventarizáciu, prípadne chcete epercento odporučiť svojmu známemu, poďte do toho. Nemáte na to čas? Nájdite si ho... a neberte to v zlom. Aby sa vám nestalo podobné, ako drevorubačovi, ktorý nemal čas nabrúsiť si sekeru a klesal mu výkon. Keď sa ho spýtali, prečo rúbe málo dreva, jeho odpoveď bola: Nemám čas nabrúsiť si sekeru...
Nebuďte ako drevorubač, buďte členom nášho epercenta!